Aš esu užsienietis ir studijuoju VVK
Mannhas Kamble atvyko iš Indijos. Verslo vadyba ir marketingas – jau antros vaikino studijos Lietuvoje. Kas jį atvedė iš karštosios Indijos į Lietuvą, kurioje jis skaičiuoja šeštus gyvenimo metus? Apie studijas, kultūrinius iššūkius ir kodėl gyvenimas svetimoje šalyje taip stipriai moko gyventi dabartyje Mannhas pasakoja atvirai ir nuoširdžiai. Jūsų dėmesiui – interviu su mūsų kolegijos studentu iš užsienio!
Kaip atsidūrėte Vilniaus verslo kolegijoje?
Į Vilnių mane atvedė inžinerinės studijos, tačiau sena svajonė dirbti sau ir sukurti savo verslą manęs nepaliko. Nusprendžiau padaryti pertrauką ir kartą bevažiuodamas į darbą ant didžiulio pastato išvydau užrašą „Vilniaus verslo kolegija“. Susidomėjau, paskaičiau daugiau, nuvykau pasikalbėti ir… užsikabinau. Mane patraukė ir studijų programa, ir neformalus, šiltas bendravimas, ir standartinių auditorijų neprimenanti aplinka. Metų pertrauka, kurią buvau suplanavęs, labai natūraliai baigėsi net neįsibėgėjusi. Jaučiausi taip, tarsi viskas savaime sustojo į savo vietas.
Ir kokia studijų patirtis praėjus pirmiesiems metams?
Puiki! Pirmas semestras labai užkabino, nes studijos yra interaktyvios. Vietoj anksčiau nuolat skaitomos krūvos knygų, čia mokymosi procesas vyksta palaipsniui ir su daug praktikos. Knygas skaityti reikia, bet dėstytojas gali pateikti užduotį pačiam susirasti norimą literatūrą tam tikra tema. Mes taip pat daug dėmesio skiriame tam, kas versle ir tam tikroje srityje vyksta ne tik apskritai, o šiuo metu, kaip tai siejasi su studijuojamu dalyku. Ir taip yra visose paskaitose, tad studijuoti įdomu.
Mano grupės draugai – protingi ir šaunūs, jie man labai patinka. Su kai kuriais iš jų net dirbu tame pačiame darbe.
Kaip sekėsi adaptuotis Lietuvoje, jums visiškai naujoje šalyje?
Vilniuje gyvenu jau šeštus metus, tad nebesu naujokas. Kai pirmąkart ruošiausi vykti į Lietuvą, per daug šalimi nesidomėjau, nes man svarbiausios buvo studijos. Dabar linksma prisiminti, kai šeimos nariai, likus vos 30 min. iki išvykimo į oro uostą, pradėjo domėtis Lietuvos klimatu ir, išvydę -20 C, puolė ieškoti šiltų rūbų. Vyriška ar moteriška striukė – tai neberūpėjo! Namiškiai taip pat nerimavo dėl indiško maisto, prie kurio esu pripratęs.
Man patinka Vilnius. Susiradau draugų iš ankstesnių studijų, o vėliau, norėdamas artimiau susipažinti su lietuviais, išbandžiau įvairius būdus, pvz., kasdien mieste užkalbinti nepažįstamą žmogų. Ir man sekėsi! Draugų susiradau ir padedamas savo merginos. Šiuo metu mano ratas yra lietuviai ir užsieniečiai, draugų iš Indijos neturiu.
Kai galėjau susirasti darbą, jį radau interneto, soc. tinklų pagalba. Man labai padeda tai, kad stengiuosi išmokti kalbėti lietuviškai. Šiuo metu galiu susikalbėti apie paprastus kasdienius dalykus.
Su kokiais kultūriniais iššūkiais susidūrėte?
Nauja buvo tai, kad Lietuvoje žmonės daug labiau vertina asmeninę erdvę. Man patinka, jog lietuviai yra gan tiesūs žmonės: nevynioja žodžių į vatą, sako taip, kaip yra. Kai susirandi draugą lietuvį, žinai, kad jis yra tikras, patikimas.
Indijoje buvau pripratęs prie didžiulės kalbų, papročių, religijų ir kt. įvairovės, o Lietuvoje to nėra. Tačiau prie visko priprantama, netgi prie lietuviško oro, nes po vasaros temperatūra nekrenta iškart iki -20. Oras vėsta palaipsniui, o viską išgelbėja tinkami rūbai.
Ką patartumėte mūsų kolegijos pirmakursiams ar kitiems, svarstantiems apie studijas Vilniaus verslo kolegijoje?
Būk atviras. Svarbiausia – išlaikyti dėmesį apie savo ilgalaikius planus, kasdien būti aktyviu. Mokykis kuo įvairesnių dalykų, išnaudok visas galimybes – taip studijos Lietuvoje bus įsimintinos. Jei matai galimybę, pvz., darbo pasiūlymą „LinkedIn“, nedelsk ir išbandyk.
Labai svarbu užmegzti kuo įvairesnius ryšius ir mokytis lietuvių kalbos. Vietiniai žmonės, matydami tavo pastangas, mielai padės.
Kai atvyksi į Lietuvą, nelygink jos su savo šalimi. Tai nieko neduoda ir niekaip nepadeda. Negali viena koja būti Lietuvoje, o kita – savo gimtojoje šalyje. Turi gyventi dabartyje, čia, kur dabar esi, Lietuvoje.
Ačiū Mannhui Kamble už pokalbį! Linkime sėkmės tolimesnėse studijose!