Kaip rūpintis savo emocine sveikata per sesiją?
Dar truputį pasimokysiu ir tada eisiu miegoti. Padarysiu dar vieną užduotį ir tada susitiksiu su draugais. Dar keli puslapiai, ir viskas, o tada… Jei taip galvojate ir jei „tada“ vis neateina, jei bandote suspėti, išmokti, padaryti dar ir dar vieną dalyką savo miego, bendravimo, asmeninio gyvenimo sąskaita, vadinasi, šis tekstas yra jums. Dalinamės vertingais patarimais, kaip išlaikyti balansą per intensyvų sesijos laikotarpį ir pasirūpinti savo emocine sveikata, kuri nepaprastai veikia mūsų kasdienį gyvenimą.
Planuokite poilsio laiką
Visi girdėjome, kaip svarbu planuoti darbus, tačiau realybė tokia, kad dažnai mūsų dienotvarkė būna prigrūsta užduočių, tarp kurių nėra kur įsiterpti gyvenimui. Planuoti poilsio laiką ir be kaltės jausmo juo mėgautis nepaisant padidėjusio užimtumo – tai yra daug svarbiau ir duos daug daugiau nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Išeiti pasivaikščioti, pamiegoti, pasiklausyti muzikos, pasportuoti – tai tik keletas paprastų ir efektyvių dovanų sau, kurios padės išvėdinti galvą.
Susikurkite realius tikslus
Užduotis atrodo tokia didelė, jog apima panika vien apie ją pagalvojus? Nežinote, nuo ko pradėti? Suskaidykite užduotį į mažesnius etapus, realiai įvertinkite, per kiek laiko galite ją atlikti, ir kasdien mažais, bet užtikrintais žingsneliais eikite tikslo link. Tai padės išvengti streso, įtampos ir nusivylimo. Priešingai – kasdien įvykdyti etapai pripildys jūsų kasdienybę pasitenkinimu ir suvokimu, kad jums sekasi.
Bendraukite
Per egzaminų sesiją geriausiai jus supras studijų draugai, tad kasdien išlaikykite su jais ryšį. Atviri pokalbiai apie iškilusius klausimus, susikaupusias emocijas patvirtins, kad esate ne vienas, turite į ką atsiremti, kad yra, kas jus supranta. Savo emocijomis pasidalinkite su dėstytojais, šeimos nariais, draugais, nes visus mus vienija bendras dalykas – žmogiškumas ir supratingumas.
Stebėkite savo jausmus
Būkite dėmesingi sau. Mūsų emocijos kasdien vis kitokios. Jei vieną dieną jaučiatės pervargę, skirkite daugiau laiko poilsiui. Galbūt kitą dieną turėsite daugiau energijos, tad padarysite šiek tiek daugiau. Neignoruokite liūdesio, apatijos, vienišumo jausmo, nes tai lygiai tokios pat emocijos kaip džiaugsmas, laimė, ramybė. Įvardinkite sau, kaip jaučiatės, ir išsakykite emocijas draugams, šeimos nariams. Tuomet jausitės daug lengviau!
Mokykitės streso valdymo
Egzaminų sesija gali būti puikus momentas pradėti mokytis streso valdymo technikų, kurias norėjote išbandyti, bet vis atidėliojote. Kvėpavimo pratimai, meditacija, jogos pratimai, dėmesingas savęs stebėjimas – tai efektyvūs būdai nurimti ir su nauja jėga tęsti mokymąsi. Nuo ko pradėti ar kaip gilėti šiose srityse, rasite daug informacijos „YouTube“ ar specialiose programėlėse.
Rašykite
Išrašyti susikaupusias mintis ir emocijas – nuostabus, per šimtmečius patikrintas būdas. Jis itin padės geriau pažinti save, susigaudyti jausmuose, surasti būtent jums padedančius būdus, kaip viską įveikti. Jei nedrąsu išsisakyti artimiesiems, dienoraštis taps patikimu draugu. Išsisakyti, pajausti palengvėjimą ir toliau tęsti, ką pradėjote, bus daug paprasčiau.
Sportuokite
Fizinė veikla – ideali alternatyva protinei veiklai, kuri sesijos metu gali išties išsekinti. Intensyvus pasivaikščiojimas, bėgimas, treniruotės sporto salėje padės sumažinti stresą, nerimą, įtampą ir pagerinti nuotaiką. Jei tingisi ar nėra energijos prisiversti, pasportuokite bent 10 min. ir stebėkite, kaip jausitės po to.
Pamiegokite
Jei ko nespėjame, pirmas dalykas, kurį paaukojame, yra miegas. Viena kita diena su mažiau miego valandų stipriai nepakenks, tačiau jei tai tampa jūsų kasdienybe, poilsio trūkumas stipriai veikia emocinę sveikatą. Kai esate nepailsėjęs, greičiau susierzinate, viską daug labiau sureikšminate, labiau save kritikuojate, jaučiate daugiau nepasitenkinimo. Kokybiškas poilsis visa tai stebuklingai išsprendžia, tad nesijauskite kaltas, kad naktį miegate!
Skirkite laiko sau
Bent valanda sau veikiant tai, ką mėgstate, arba tiesiog leidžiant sau sąmoningai nieko neveikti, yra nepaprastai vertinga dovana. Ji padeda puoselėti ryšį su savimi, geriau save pažinti, išgirsti, kokie yra tikrieji jūsų poreikiai, ir išties kokybiškai pailsėti.
Išsiaiškinkite savo prioritetus ir tikslus
Egzaminų sesija gali tapti raktu, padedančiu labiau įsigilinti ir sąžiningai sau atsakyti į klausimus, ko norite ir ko siekiate. Kai turite aiškius atsakymus, tai tampa vidine motyvacija, suteikiančia jėgų, kai norisi patingėti, atidėti darbus, kai atrodo, jog nesugebate, jog per sunku. Kartu tai padeda nukreipti visą dėmesį ir pastangas į tai, kas jums iš tiesų yra svarbu. Šitokiu būdu eliminuojami nereikšmingi dalykai, kurie jus blaško, eikvoja energiją, sukuria jausmą, kad visko yra per daug vienu metu.
Planuokite laiką ir darbus
Susikurkite ir užsirašykite veiksmingą laiko bei darbų planą, būtinai įtraukdami laiką poilsiui. Tai padės išlaikyti balansą, studijuoti produktyviai, paskirstyti darbo krūvį. Toks režimas suteikia pasitenkinimo savimi jausmą, pasitikėjimą savimi, geros nuotaikos ir leidžia be sąžinės graužimo mėgautis poilsiu.
Kreipkitės pagalbos
Jei, nepaisant pastangų, visko yra tiesiog per daug ir jaučiate, kad sunku susitvarkyti su užplūdusiomis emocijomis, kreipkitės pagalbos. Nuoširdus pokalbis su dėstytojais ar kolegijos administracija padės išspręsti tokius dalykus kaip pakoreguotas atsiskaitymų tvarkaraštis. Apsilankymai pas psichologą padės sumažinti stresą, giliau pažinti save ir atrasti išeitis iš susidariusios situacijos. Kreiptis pagalbos – tai meilės sau išraiška, kai priimate tai, kaip jaučiatės, ir rūpinatės savimi.
Svarbu atsiminti, kad kiekvienas esame individualus, todėl išbandykite įvairius rūpinimosi savo emocine sveikata būdus, kol rasite tai, kas šiuo metu jums labiausiai padeda. Beje, ne tik per egzaminų sesijos laikotarpį, o kasdien!