Pažadai naujiems metams – kaip juos įgyvendinti? - Vilniaus verslo kolegija

Pažadai naujiems metams – kaip juos įgyvendinti?

Ar ir šiemet pasižadėjote nuo sausio pradėti sportuoti, tačiau ilgiau nei mėnuo netempėte? Prisiekėte, kad per kitą sesiją tikrai atliksite užduotis laiku, nes šiemet viskas priminė košmarą? Vėl viltingai žvelgiate į naujų metų pradžią, kai viskas tikrai bus kitaip, bet nepastebimai tas „viskas“ tampa tokiu pat kaip pernai? Sveikiname, esate tarp 92 % žmonių, kurie neįgyvendina savo naujų metų pažadų. Kaip patekti į elitinę 8 % grupę? Elitinę?! Tikrai ne, nes kad pažadai sau taptų įgyvendintais tikslais reikia ne tiek ir daug. Kiek ir ko – apie tai šis tekstas.

Naujųjų metų pažadai – kodėl jie žlunga?

Viena pagrindinių priežasčių, kodėl nepasiekiate pažadų artėjantiems metams, yra pernelyg dideli ar abstrakčiai suformuluoti tikslai. Pavyzdžiui, „daugiau mokytis“ ar „būti sveikesniu“. Kiekvienas skirtingai suvokia, kas yra „daugiau“, taigi kai tikslas neapibrėžtas, nepakankamai konkretus, susidūrus su pirma kliūtimi prarandama motyvacija.

Kita priežastis – pažadai sau siejami su emociniu pakilimu ir trumpalaikiu entuziazmu, kuris greitai išblėsta. Stebuklų nėra – kad bent vienas pasižadėjimas būtų įgyvendintas, reikia kasdienių pastangų ir laiko. Taigi kaip laimėti maratoną link įgyvendinto tikslo?

Konkretus formulavimas pavers pažadą tikslu

Kad pažadas sau taptų tikslu, tinkamai jį suformuluokite. Efektyvūs tikslai turi būti:

  • Specifiniai. Pvz., „daugiau skaitysiu“ keiskite į „skaitysiu po 10 puslapių per dieną“.
  • Išmatuojami. Nuolat sekite progresą, kaip jums sekasi siekti savo tikslo. Tai lengviau padaryti naudojantis įv. priemonėmis: užrašinėmis, kalendoriais, išmaniomis programėlėmis „Habitica“, „TickTick“, „Strides“ ir pan.
  • Apgalvodami ir formuluodami tikslus būkite realistiški, atsižvelkite į turimą laiką ir kitus išteklius.
  • Reikšmingi. Kai tikslas susietas su asmeninėmis jūsų vertybėmis, tai veikia kaip stipri motyvacija. Pvz., „skirsiu daugiau laiko sportui, nes noriu jaustis gerai ir būti energingas.“
  • Su nustatyta galutine data. Nustatykite terminus, iki kada ir ką turite pasiekti. Pvz., „iki sausio 31 d. aš perskaitysiu 2 knygas“.

Apibendrinus išvardintus punktus, štai kaip gali skambėti jūsų pažadas, virtęs tikslu: „Aš kasdien 15 min. mokysiuosi naujos kalbos per „Duolingo“ programėlę iki vasario 28 d.“

Motyvuokite save ne tik žodžiais, bet ir veiksmais

Nuolatinis motyvacijos palaikymas – lyg ugnis, kurstanti jūsų tikslą. Štai keletas patarimų, kaip puoselėti savo vidinę motyvaciją:

  • Sekite progresą. Vizualus progreso stebėjimas suteikia ryžto, pasididžiavimo, įkvėpimo, tad naudokitės kalendoriais, lentomis, užrašinėmis ar aukščiau minėtomis programėlėmis.
  • Pasidalinkite su draugu. Papasakokite artimam žmogui apie išsikeltus tikslus ir paprašykite palaikymo. Dar geriau, jei tikslų sieksite kartu.
  • Apdovanokite save. Sukurkite sistemą, kai už mažus pasiekimus save apdovanojate. Pvz., jei pasiekiate savaitės tikslą, galite pasimėgauti jums smagia veikla.
  • Skaidykite tikslus. Jei tikslas atrodo didelis ir dėl to atrodo sunkiau įveikiamas, reikalaujantis daugiau pastangų, padalinkite jį į kelis mažesnius pasiekimus. Eiti mažais žingsneliais lengviau ir paprasčiau. Taip nuo vieno mažesnio pasiekimo pereisite prie kito, o ilgainiui pasieksite išsikeltą tikslą.

Ką daryti, jei ištinka nesėkmė?

Tikslo siekimas kaip ir gyvenimas yra banguotas, tad klaidų neišvengsite. Kaip palaikyti save, kai atrodo, jog nepavyks pasiekti to, ką planavote?

  • Priimkite klaidas. Tai patirtis, kuri moko, tad, ištikus klaidai, apsvarstykite, kas ir kodėl nutiko, bei pritaikykite pamokas ateityje.
  • Padarykite pauzę. Perdegėte? Tiesiog pavargote? Be sąžinės graužimo skirkite keletą dienų poilsiui, visiškai negalvokite apie tikslą, o vėliau grįžkite su nauja energija ir pasiryžimu.
  • Priminkite sau apie tikslą. Namuose, matomoje vietoje ar keliose, padėkite priminimus apie tai, kodėl siekiate tikslo. Tai gali būti nuotrauka, įkvepianti frazė ar pan.
  • Naudokite planavimo priemones. Mėgstate planuot kryptingai ir tvarkingai? Naudokitės tokiomis išmaniomis programėlėmis kaip „Trello“, „Notion“ ar viską fiksuokite raštu.

Siekiant naujamečių tikslų, svarbu išbandyti kuo įvairesnį priemonių ratą, nes tik per patirtį išsirinksite, kas jums labiausiai padeda. Viena yra aišku – pastovumas ir maži, nuolatiniai žingsniai į priekį yra tas stebuklingas ratas, padedantis sušukti: „Aš tai padariau!“

Atgal

Kiti blogo įrašai

Kontaktai

Įmonės informacija

VšĮ Vilniaus verslo kolegija Įmonės kodas 191807983