Praktika įmonėje: tik „ant popieriaus“ ar galimybė pradėti karjerą?
„Noriu, kad studijos mane paruoštų gyvenimui“ – taip mums dažnai sako ir studijų krypties ieškantys moksleiviai, ir jau studijuojantys kolegijoje. Kolegijoje, kur praktiškai pritaikomoms žinioms skiriamas ypatingas ir nuolatinis dėmesys, vienas iš metodų, padedančių tai padaryti ir pasimatuoti būsimą profesiją, yra praktika įmonėse. Kaip ji vyksta, ką išmoksta studentai ir ar praktika gali tapti pirmuoju karjeros laipteliu, pakalbinome vieną iš kolegijos praktikos vadovių, vertimo technologijų dėstytoją Juliją Jančak.
Praktika įmonėje – galimybė išbandyti būsimą profesiją
Julija Jančak vadovauja programos anglų kalba tarptautinei komunikacijai studentų praktikai, kurią jie pradeda bebaigdami antrą kursą ir tęsia per visą vasarą. Pasak dėstytojos, praktika įmonėje studentams yra vertinga įvairiomis prasmėmis. Jie išbando save būsimos profesijos pozicijoje, pritaiko per paskaitas įgytas žinias, patiria, kaip jiems sekasi dirbti ir atlikti paskirtas užduotis, praplečia pažinčių ratą, įgauna geresnių bendravimo, darbo komandoje ir tarptautinėje aplinkoje, informacijos paieškos ir panašių įgūdžių.
„Galiu pasidžiaugti, kad Vilniaus verslo kolegijos studentams tai puikiai sekasi padaryti. Jiems praktika nėra tiesiog dar viena varnelė, kurią parašo atlikdami paskirtas užduotis. Mūsų studentai motyvuoti ir, kaip patys sako, pritaiko visas kolegijoje gautas žinias. Jie patiria, kaip atrodo darbo diena įmonėje, kaip vyksta susitikimai, procesai įmonėje, kas už ką atsakingas, kaip vyksta komunikacija įmonės viduje bei su partneriais ir klientais “, – sako praktikos vadovė.
Kaip rodo mūsų kolegijos patirtis, atsakingi, kūrybiški, darbštūs studentai iš įmonių vadovų sulaukia kvietimo pradėti dirbti dar nebaigę studijų, tad vėliau studentams tenka mokytis, kaip studijos kolegijoje derinamos su darbu.
Praktikos vadovas padeda apžvelgti praktikos rezultatus
Rūpintis vieta, kur atliks praktiką, studentai pradeda antro kurso pradžioje. Dauguma jų patys susiranda norimą įmonę, kiti renkasi iš kolegijos tinklalapyje esančių pasiūlymų, treti naudojasi praktikos vadovo, kuris paprastai turi platų kontaktų ratą, rekomendacijomis.
Beje, praktikos vadovo vaidmuo tuo nesibaigia. Jis yra tarpininkas tarp įmonės ir studento ir lydi studentą visos praktikos metu. „Per pirmąsias konsultacijas studentai supažindami, kaip viskas vyksta, jiems pateikiama informacija, kur ieškoti praktikos vietų, kaip bendrauti su įmonių vadovais ir pan. Radus įmonę, pasirašoma trišalė sutartis tarp studento, kolegijos ir įmonės, o tada prasideda savarankiško darbo dalis. Per ją studentas irgi nepaliekamas vienas. Jei iškyla situacijos, kai nežinoma, kaip elgtis, įvyksta nesusipratimai, praktikos vadovas yra pirmas asmuo, į kurį kreipiamasi pagalbos ir patarimų“, – pasakojo J. Jančak.
Pasibaigus praktikai įmonėje, studentas pateikia praktikos ataskaitą su atliktų darbų aplanku. Paskirtą datą to kurso studentai susirenka ir vieni kitiems žodžiu, naudodamiesi savo parengtomis pristatymo skaidrėmis, pasakoja apie praktinę patirtį, iššūkius, problemų sprendimo būdus ir kt. Dėstytoja teigia, jog tokie pristatymai yra nepaprastai naudingi: „Studentai lavina savo analitinius gebėjimus, mokosi atrinkti ir struktūrizuotai pateikti informaciją, stiprina prezentacijos pateikimo, viešojo kalbėjimo įgūdžius, o kadangi visa tai turi padaryti anglų kalba (tai įpareigoja jų studijų programa – anglų kalba tarptautinei komunikacijai, dar labiau įtvirtina anglų kalbos žinias“.
Praktika lanksčiai derinama su asmeniniu gyvenimu
Vilniaus verslo kolegijos studentai per visą studijų laikotarpį atlieka 2-3 praktikas. J. Jančak vadovaujama praktika apima 310 valandų, tad laiko tikrai patirčiai yra tikrai užtektinai. Pasak J. Jančak, per dieną studentai turi dirbti apie 5 val., tad praktika neužima viso laiko – ji lanksčiai derinama su asmeniniu gyvenimu ir darbu, nes dažnas Vilniaus verslo kolegijos studentas dirba. „Viskas priklauso nuo susitarimo su įmonės vadovu. Praktikos grafikas yra lankstus. Galima pasirinkti savo darbo ritmą, atlikti užduotis iš namų ir tada susisiekti su mentoriumi įmonėje ir pan. Kai kurie praktiką atlieka įmonėse, kuriose jau dirba, žinoma, jei įmanoma suderinti veiklas ir užduotis“, – akcentuoja dėstytoja.
Praktikantas – galimybė įmonei užsiauginti darbuotoją
Lietuvoje įmonės paprastai noriai priima praktikantus, nes jiems tai yra galimybė surasti ir užsiauginti būsimą darbuotoją, paskirstyti darbo krūvį ir pan. Tai ypač svarbu šiandien, kai patikimų, darbščių, atsakingų darbuotojų trūksta, todėl Vilniaus verslo kolegija įmonės atstovus, ieškančius tam tikros srities darbuotojų, kviečia kreiptis į kolegijos administraciją.
„Atsiliepimai apie Vilniaus verslo kolegijos studentus yra išties puikūs. Tai matau iš ataskaitų, kurias, pasibaigus praktikai, turi užpildyti įmonės atstovai. Jie giria mūsų studentus už gebėjimą dirbti savarankiškai ir komandoje, komunikabilumą, greitą reakciją, geras žinias. Kaskart tai perskaičius patiriu džiaugsmą ir pasididžiavimą“, – pasakoja praktikos vadovė Julija Jančak.