Kuo dalyvavimas „Erasmus+“ programoje yra naudingas mano CV?
Išvykti studijuoti pagal „Erasmus+“ atrodo viliojanti galimybė, kuria dažnai nepasinaudojama pasidavus baimei, abejonėms, neryžtingumui. Tačiau grįžusių po pusmečio užsienyje patirtis vienoda: studentai vieningai tvirtina, jog tai gyvenimą keičianti kelionė, kuri padeda subręsti, daug ko patirti ir tampa reikšmingu įrašu jų CV. Kaip „Erasmus+“ gali prisidėti prie jūsų karjeros pokyčių?
Patricija Višnevska išmoko prisiimti atsakomybę
„Pasiryžti išvažiuoti pagal „Erasmus+“ programą man buvo lengva, tačiau kai pradėjau ieškoti lėktuvo bilietų, vietos apsigyventi, pasidarė baisu. Juk nežinau, kaip viskas veikia Portugalijoje. Būsiu visiškai viena! Paklausiau savęs: jei dabar nevažiuosiu, ar nesigailėsiu?“ – lemiamą apsisprendimo momentą prisimena Vilniaus verslo kolegijos studentė Patricija Višnevska.
Šiandien Patricija – studijų programos interaktyvios medijos ir technologijos trečiakursė. Prisimindama pusmetį, praleistą Portugalijoje, ji negali sulaikyti emocijų. Studijos „Polytechnic Institute of Maia“ universitete, Porto mieste, jai padovanojo naujų draugų iš viso pasaulio, kasdienę patirtį gyvenant svetimoje šalyje, patobulėjusią anglų k. ir savyje atrastas tokias savybes, apie kurias net neįtarė.
Susigaudyti metro, kai nemoki portugališkai, o portugalai – angliškai, suprasti, ką namų darbams uždavė dėstytojas, išdrįsti paklausti, kalbėti angliškai – tai tik keletas iššūkių, su kuriais kasdien susidūrė studentė. „Pusmetis studijų Portugalijoje mane išmokė prisiimti atsakomybę: aš pati turiu galvoti, kaip išgyventi ar kažką padaryti, o ne tikėtis, kad kažkas man padės. Savaime pradėjau strateguoti: jei priimu sprendimą, galvoju: galėsiu pati jį įgyvendinti ar reikės pagalbos? Jei reikės, iškart įsitikinu, ar ją gausiu“, – paaiškino P. Višnevska.
Važiavo dėl įrašo CV ir atrado savo karjeros sritį
Įrašas CV apie studijų patirtį buvo viena iš priežasčių, kodėl ji vyko studijuoti pagal „Erasmus+“ mainų programą. Dar daugiau – būtent Portugalijoje mergina galutinai atrado mėgstamą sritį, į kurią toliau gilinasi. „Interaktyvios medijos ir technologijos – gan plati studijų programa, suteikianti žinių apie įvairias technologijas. Universitete buvo profesionaliai įrengta studija, kur studentai galėjo mokytis ir išsinuomoti visą reikiamą įrangą užduočių atlikimui. Daug dirbome kartu su komanda, išmokau geriau planuoti laiką ir darbus, o svarbiausia – atradau save filmavimo srityje“, – džiaugėsi trečiakursė.
Studentams, kuriems neramu vieniems išvažiuoti pagal „Erasmus+“ programą P. Višnevska pataria ieškoti „Facebook“ grupių, kur buriasi tos šalies lietuviai. Būtent taip ji atrado kitą pagal šią mainų programą išvykstančią studijuoti lietuvę, su kuria kartu vėliau išsinuomojo butą. Pasak Patricijos, svarbu dalyvauti ir visų „Erasmus+“ studentų susipažinimo vakare: „Atvyko apie 150 studentų iš viso pasaulio. Supratau, kad ne man vienai yra baisu. Tai ir gera proga susirasti draugų. Su kai kuriais iš jų iki šiol palaikome ryšį.“
Paklausta, kaip ją pakeitė ši kelionė, mergina teigė, kad yra dar komunikabilesnė, energingesė, nebijo išeiti iš komforto zonos ir visus juos mato kaip individualybes. „Džiaugiuosi, kad išvažiavau studijuodama, kai neturiu darbo vietos, kurią bijau prarasti. Žinau, kad po studijų dar keliausiu, nes man įdomu pažinti kitas kultūras. Vis prisimenu savo pačios klausimą: jei nevažiuosiu, ar nesigailėsiu?“ – tvirtina Patricija Višnevska.
Dovilė Donelaitė svajojo patirti, ką reiškia studijuoti svetur
„Aš dar mokykloje žinojau, kad noriu išvažiuoti pagal „Erasmus+“ programą. Tėvai manęs nepalaikė, tačiau vis tiek išvažiavau. Jei vykčiau dabar, rinkčiausi ilgesnį laikotarpį – ne pusmetį. Tvirtai žinau – jei bus galimybė, drąsiai važiuosiu ir kitą kartą“, – įsitikinusi kita Vilniaus verslo kolegijos studentė Dovilė Donelaitė.
Studijų programos anglų kalba tarptautinei komunikacijai trečiakursė Kipre esantį Nikosijos universitetą pasirinko tikslingai, nes laisvalaikiu savarankiškai mokosi turkų kalbos. Universitete ji turėjo galimybę ją patobulinti ir kartu labiau pažinti turkų kultūrą. Tačiau ne vien ši kalba paskatino studentę išvažiuoti pusmečiui studijuoti svetur. Viena iš priežasčių – noras patirti, kaip yra kitur: „Susipažinti su universitetu, pamatyti, kaip mokoma ir mokomasi – man tai buvo įdomu.“
Patirtis buvo tokia stipri, kad Dovilė neslepia, jog grįžus į Lietuvą teko adaptuotis. „Nuvykusi į universitetą pasijaučiau kaip kino filme: studentai iš viso pasaulio, ypač daug iš Amerikos ir Azijos. Kai pradėjau bendrauti, supratau, kad mes visi tiek daug kuo turime pasidalinti. Tai labai suartina. Apskritai šiame universitete nuolat lydėjo stiprus bendruomeniškumo jausmas“, – įspūdžiais dalinosi mergina.
Patyrė vidinį lūžį, kuris padėjo jaustis laisvesnei
Naujus įspūdžius apie kitaip vykstančias paskaitas, atsiskaitymus lydėjo ir kasdieniai iššūkiai, kurių tiek daug apsigyvenus naujoje šalyje: nuo būsto susiradimo iki gebėjimo naudotis blogai išvystyta infrastruktūra. Buvo ką veikti ir kalbant angliškai, nors D. Donelaitė studijuoja anglų kalbą tarptautinei komunikacijai. „Kalbėti angliškai Lietuvoje man būdavo sunku, nes iš aplinkos girdėdavau daug vertinimų dėl padarytų klaidų. Bijojau kritikos, jaustis pažeidžiama. Kipre supratau, kad normalu kalbant daryti klaidas. Be to, kuo dažniau kalbi, tuo geresnė yra anglų k. Turėjau suktis, kaip sugebėjau. Mano viduje įvyko lūžis. Kiekvienas, išvažiavęs pagyventi užsienyje, jį patiria“, – apie patirtas pamokas dalinosi studentė.
Pažinus skirtingas kultūras keičiasi bendravimas su kitais
Gebėjimas prisitaikyti, veikti nepaisant aplinkybių ir emocijų – tokius vidinius pokyčius paskatino pusmetis studijų pagal „Erasmus+“. Dovilė įsitikinusi, kad ši įsimenanti patirtis palieka ir ryškų įrašą jos CV: „Dabar turiu daugiau patirties bendraudama su žmonėmis iš kitų šalių, nes pažinau kitas kultūras, ne vien Kipro. Bendravimo skirtumai yra ryškūs, tad jei dirbsiu įmonėje, kur yra kitataučių, esu tikra, kad mokėsiu su jais užmegzti ir palaikyti ryšį. Po kelionės esu lankstesnė ir labiau gebu prisitaikyti prie naujos aplinkos.“
Paklausta, kas padėtų studentus ryžtis išvažiuoti studijoms / praktikai pagal „Eramus+“ programą, D. Donelaitė teigia, jog svarbiausia yra apsispręsti ir žengti pirmą žingsnį. Parašyti motyvacinį laišką, paruošti dokumentus, susirasti gyvenamą vietą nėra taip sunku, kaip gali pasirodyti iš pradžių. „Minimalius darbus atlikti reikia, tačiau jų nėra daug. Kai darai palaipsniui, nebaisu“, – patirtimi dalinosi studentė.
Mindaugo Latišenkos, institucinio „Erasmus+“ koordinatoriaus, komentaras
Studijų / praktikos pagal „Eramus+ “ programą nauda studento CV:
- patrauklumas darbdaviams – ES atliktas tyrimas parodė, kad beveik 80 % darbdavių kandidatai, dalyvavę tarptautinio mobilumo programose studijų metu, buvo patrauklesni kaip darbuotojai;
- pažintys ir kontaktai iš viso pasaulio;
- savęs pažinimas kitoje aplinkoje;
- kitokių studijų patirtis;
- tarpkultūriškumas ir akiračio plėtimas;
- galimybė pagerinti užsienio kalbos žinias;
- gyvenimo užsienyje patirtis.
Naudodamiesi „Erasmus+“ programos teikiama parama, Vilniaus verslo kolegijoje studentai gali išvažiuoti:
- studijuoti (po pirmo kurso),
- atlikti praktiką (po antro kurso),
- dalyvauti mišrioje programoje (susitikimai nuotoliu, plius dirbtuvės kitoje šalyje; trunka apie savaitę),
- atlikti absolvento praktiką (po studijų baigimo siekiant pradėti karjerą / įgyti tam tikrų įgūdžių, trunka 2-4 mėn.).
Norintys išvykti pagal „Eramus+“ mainų programą, spauskite čia